İstanbul Lokmacısı Hayır Lokması İstanbul 

İstanbul Lokmacısı


İstanbul Lokmacısı

Lokma, kültürümüzde önemli bir paya sahip, eski nesillerden günümüze kadar ulaşmış değerlerden biridir. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde İstanbul Lokmacısı gibi lokmacılar bulunduğu gibi lokmaya en çok rastlayacağınız yer ise İzmir’dir. İzmir de lokma daha çok hayır için dağıtılmakta olduğundan ve bu eyleme lokma döktürmek dendiğinden, lokmacı dükkânı açmak pek yakışı kalmıyor. Lokmalar satılmaktan ziyade sevabına dağıtılmak için hazırlanıyor.

Ülkemizin farklı bölgelerinde çeşitli ustalar, lokmacı firmaları mevcut. Tatlının çok sevildiği, sektörün çoğu zaman tutulduğu bir ülkede yaşadığımız için lokma ve benzeri tatlılar, baklava çeşitleri ve son yıllarda yurtdışından gelen tatlılarla ülkemiz iyice zenginleşti. Bu durum, tatlı sektöründe rekabetin güçlenmesine, bu da tatlıların daha kaliteli olmasına neden oluyor ki tatlarından ve fiyatlarından bu çekişmenin farkına varmak mümkün.

İstanbul Lokmacısı gibi lokmacılar, tarifini vermeyen ustalarla kaliteli bir şekilde çalışmakta, bu çalışmanın karşılığını almaktalar. Lokmanın dini günlerde dağıtılan tek tatlı olduğu söyleniyor. Sünnet düğünlerinde, kandillerde ve hayır işlerinde lokma dağıtılıyor. Lokma dağıtımı ülkemizin birçok noktasında genelde bu tarz zamanlarda dağıtılırken İzmir’ de her hafta lokma dağıtan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Medeniyetimizin tatlılarından olan lokmanın Yunanistan kültüründe de var. Yunanca adı loukoumades olan lokmanın kökeninin Arap kültüründen geldiği söyleniyor. Arapça parça anlamına gelen lokma kültürü günümüze kadar kendini taşıyan bir tatlı olma özelliğiyle diğer tatlılardan ayrılıyor. Hamuru yağda kızarttıktan sonra üzerine genelde şerbet dökülür fakat şerbet dökmeden, lokmayı peynirle yemeyi sevenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Şerbet üzerinden gidersek lokmanın, yapılması kolay ama lezzeti tutturmanın zor olduğu bir tatlı olduğunu söyleyebiliriz. En güzel günlerinizde lezzetli, yumuşak ağızda dağılan ve şerbeti mükemmel bir şekilde tutmuş lokma yemeniz dileğiyle…


© 2010-2021 İSTANBUL LOKMA. All Rights Reserved.
Telefonla İletişim